Welsh Retriever Club – 5th October, 2008
Judges: Alan Wills, Hugh Jones, Paul Egginton and Dave Clarke
AV ND/NH (20 entries)
3rd John Faircloth's Mahinda Lavender B 18.5.05
(Camp Night Sky of Twill x Tegwyn Red Spirit)
H/O B: Hilary Rosser
Midland Golden Retriever Club – 13th September, 2008
Judges: Graham Barker and Graham Bird
AV ND/NH (18 entries)
2nd John Fairclough's Mahinda Lavender B 18.5.05
(Camp Night Sky of Twill x Tegwyn Red Spirit)
H/O B: Hilary Rosser
Utililty Gundog Club on Sunday, 7th September, 2008
Judges: Mark Lucas, Lindsay Warren and one other
AV Puppy (17 entries)
COM Jo Hewison's Casblaidd Little Archer D 27.5.07
(Trioaks Fletcher x Milsteadx Red Squaw of Casblaidd)
H/O/B
West Dartmoor Working Gundog Club on Sunday, 31st August, 2008
Judges: David Stephens (B2786), Alan Lewis and Sue Gray
AV Novice (24 entries)
2nd Helen Ford's Jango Bojangles D 30.4.04
(Casblaidd Game Rights x Mapledurwell Summer Truffle)
H/O B: Gordon Blyth
URC (Bucks) on Sunday, 24th August, 2008
Judges: Bob Marcham, Sue Berman and Marilyn Squires
AV Special Puppy (16 entries)
3rd Francesca Prentice's Idawoood Ideal D 4.6.07
(Hawksthorn Dash x Rondix Waterhen of Idawood)
H/O/B
URC (Border Counties and Cotswold) on Sunday, 17th August, 2008
Judges: Johnny Morris and Tony Griffiths
AV ND/NH (9 entries)
1st Anna Yates' Cleirwy Pebble B 22.6.05
(Keveral Elven of Warresmere x Morwena Bringer of Dreams for Cleirwy)
H/O/B
COM Anna Yates' Cleirwy Bach D 22.6.05
(Keveral Elven of Warresmere x Morwena Bringer of Dreams for Cleirwy)
H/O/B
AV Puppy (12 entries)
4th Francesca Prentice's Idawood Ideal D 4.6.07
(Hawksthorn Dash x Rondix Waterhen of Idawood)
H/O/B
Cornwall Field Trial Society on Sunday, 17th August, 2008
Judges: Steve Ashby (B2549) and Bruce Ross-Smith
AV Novice (17 entries)
4th Peter Malski's Brillen Dartmoor Dancer B 22.7.05
(Wispavale Cedar x Brillen Mystic Maid)
H/O B: Brenda Best
URC (Hants and South West) on Sunday, 13th August, 2008
Judges: Mike Anderson and Dawn Marks
AV Puppy (17 entries)
3rd Jo Hewison's Casblaidd Little Archer D 27.5.07
(Trioaks Fletcher x Milsteadx Red Squaw of Casblaidd)
H/O/B
East Anglian Labrador Retriever Club on Sunday, 10th August, 2008
Judges: Phil Askew (B2195), Peter (B1854) and Mary Darton (B2176)
AV Novice (31 entries)
2nd Fiona Joint's Hullabaloo Single Malt D
(Trioaks Dollar of Hullabaloo x Tinpin Oyster's Delight of Hullabaloo)
H/O/B
Northern Golden Retriever Association on Sunday, 20th July, 2008
Judges: Joyce Smithies and Sue Lowe
AV Puppy
3rd Chris Hewison's Casblaidd Little Linnet B 27.5.07
(Trioaks Fletcher x Milsteadx Red Squaw of Casblaidd)
H/O B: Jo Hewison
URC (Essex) on Sunday, 20th July
Judges: Caroline Heasman and Angie Musk
AV Veteran (7 entries?)
2nd Jacqui Crewe's Gayplume Point Blank D 9.2.99
(Sumaha Sharp Shooter for Gayplume x Gayplume Fancy Free)
H/O B: Chris Murray
Hampshire Gundog Club on Saturday, 12th July, 2008
Judges: Keith Broomfield (B2214), Colin Freeman, Paul Freeman and Mike Mapes
AV Novice Water Picnic (24 entries)
1st Lynette Irwin's Bumblyn Morrannon B 28.4.03
(Flood of Laughter x Bumblyn Mrs Willy Nilly)
H/O/B
2nd Lynette Irwin's Bumblyn Bree B 6.3.04
(Casblaidd Game Rights x Bumblyn Mrs Willy Nilly)
H/O/B
Duchy Working Gundog Club on Sunday, 13th July, 2008
AV Novice (13 entries)
Judges: David Stephens (B2786) and Mark Swiggs
4th Peter Malski's Brillen Dartmoor Dancer B 22.7.05
(Wispavale Cedar x Brillen Mystic Maid)
H/O B: Brenda Best
West Dartmoor Gundog Club on Sunday, 6th July, 2008
Judges: Bob Mankee and Alan Ging
AV Novice (19 entries)
3rd Helen Ford's Jango Bojangles D 30.4.04
(Casblaidd Game Rights x Mapledurwell Summer Truffle)
H/O B: Gordon Blyth
URC (Midlands) on Sunday, 6th July, 2008
Judges: Nick Onens, R. Daws and Lisa Harris
AV Puppy (9 entries)
2nd Francesca Prentice's Idawood Ideal D 4.6.07
(Hawksthorn Dash x Rondix Waterhen of Idawood)
H/O/B
Game Conservancy GWT on Sunday, 6th July, 2008
AV ND/NH (entries on the day)
2nd Jane Gould's Warresmere Irish Mist B 22.7.06
(Keveral Elven of Warresmere x Polka Popsy)
H/O B: Dr T Woodgate-Jones
URC (North Midlands) on Sunday, 6th July
Judges: Anna Wagland and Margaret Rowson
AV Puppy
3rd Chris Hewison's Casblaidd Little Linnet B 27.5.07
(Trioaks Fletcher x Milsteadx Red Squaw of Casblaidd)
H/O B: Jo Hewison
Chiltern Gundog Club on Sunday, 22nd June, 2008
Judges: David Horne, Bill Parrott, Mary Jane Opie and Marilyn Squires
AV Special Puppy (17 entries)
2nd Francesca Prentice's Idawood Ideal D 4.6.07
(Hawksthorn Dash x Rondix Waterhen of Idawood)
H/O/B
AV Novice (27 entries)
3rd Sue Jones' Gayplume Flamboyant at Suchanoich D 14.1.01
(Sh Ch Gayplume Dream Maker x Sh Ch Gayplume Pure Style)
H/O B: Chris Murray
Hampshire Gundog Society on Saturday, 17th May, 2008
Judges: Gill Yates, Judy Venable and Ken Green
AV Special Puppy (19 entries)
3rd Lynette Irwin's Bumblyn Witchhazel B 17.8.06
(Trioaks Fletcher x Bumblyn Morannon)
H/O/B
North Devon Working Gundog Club on Sunday, 11th May, 2008
Judges: Robin Gray, Sue Gray and Gordon Hewitt
AV Novice (28 entries)
4th Peter Malski's Brillen Dartmoor Dancer B 22.7.05
(Wispavale Cedar x Brillen Mystic Maid)
H/O B: Brenda Best
URC (Hampshire and South West) on Sunday, 4th May, 2008
Judges: Stuart Currie, Robin Gray and one other
AV Novice (29 entries)
1st Peter Leyden's Gowran Willow Charcoal B 23.7.06
(Little Red Rooster of Varingo x Gowran Tres Cher)
H/O B: Chris Duffey and Hilary Huckle
Utility Gundog Society on Saturday, 3rd May, 2008
Judges: Ray Hardie, Liz Barnes and Sue Cole
AV Novice (40 entries)
2nd Lynette Irwin's Bumblyn Morranon B 28.4.03
(Flood of Laughter x Bumblyn Mrs Willy Nilly)
H/O/B
COM Lynette Irwin's Bumblyn Bree B 6.3.04
(Casblaidd Game Rights x Bumblyn Mrs Willy Nilly)
H/O/B
The Usk Valley Working Gundog Club on Sunday 20th April
Judges: Brian Gregory (A 2411) Chris Brain (B 2443)
Spring Novice A.V. Retriever Working Test (20 entries)
1st Nicky Wellfair's River Trix B 20.2.05
(Black Venus x Camp Night Sky of Twill)
H/O/B
Guildford Working Gundog Society on Sunday, 20th April, 2008
Judges: Toni Saunders and Ray Hardy
AV Puppy
COM Jo Hewison's Casblaidd Little Archer D 27.5.07
(Trioaks Fletcher x Milsteadx Red Squaw of Casblaidd)
H/O/B
Utility Gundog Society in April
Judges: Unknown (names not supplied)
AV Veteran
4th Jacqui Crewe's Gayplume Point Blank D 9.2.99
(Sumaha Sharp Shooter for Gayplume x Gayplume Fancy Free)
H/O B: Chris Murray