The Jim Newby Memorial Working Test (Cranham Training Group)
Sunday, 7th March, 2010
Judges: Mr B Smith (B 2635), Mrs A Wales, Mr G Bird and Mr N Onens
AV Intermediate (17 entries)
1st Christine Robertson's Silver Thuja B 18.6.04
(Keveral Elven of Warresmere x Western Hemlock)
H/O B: Mrs C Drake
Guildford Working Gundog Clug
Sunday, 21st March, 2010
Judges: Mr R Sills, Mr S King, Mr M Bagg and Mrs T Sanders
AV Novice (44 entries)
3rd Jo Hewison's Casblaidd Little Archer D 27.5.07
(Trioaks Fletcher x Milsteadx Red Squaw of Casblaidd)
H/O/B
Kennet Valley Gundog Club
Saturday, 3rd April, 2010
Judges: Mrs D Harrison (A1870) and Mrs J Venables
AV Open (23 entries)
2nd Diane Heywood's Trioaks Mouse at Houndswood B 15.6.03
(Tunnelwood Flamboyant x Aughnaleck Katy of Trioaks)
H/O B: Mrs J Seall
Bakadam Gundog Club
Saturday, 24th April, 2010
Judges: Mrs G Nickols (B2527) and Mr D Breach
AV Novice (24 entries – 4 Flatcoats, 7 Golden Retrievers and 13 Labradors)
COM Andy Snow's Necessares Raffle D 9.4.08
(Rondix Woodcock of Hawksthorn x Parsifal Parade of Necessares)
H/O B: Mr G Clelland
Yorkshire Golden Retriever Club
Saturday, 1st May, 2010
Judges: Alan Scholefield, Mark Domain and Jim Swindlehurst
AV Puppy (14 entries)
COM Caroline Hewison's Maddistream Indigo Jack D 6.409
(Vortex Tornado at Misticmaker x Rainbow Queen of Maddistream)
H/O B: Mrs G Awty
UGS (Surrey, West Sussex and Hampshire)
Sunday, 2nd May, 2010
Judges: Eileen Ayling, Kim Jinks and Tania Stapley
AV Special Puppy (15 entires – 1 Flatcoat, 1 Golden Retriever and 13 Labradors)
4th Chris Duffey and Hilary Huckle's Gowran Flute B 16.7.08
(Trioaks Fletcher Zealous x Gowran Smoked Pearl)
H: Hilary Huckle O/B
Penine Training Group
(branch of Northern Golden Retriever Association)
Sunday, 13th June, 2010
Judges: Elaine Whittaker and Ray Reed
AV Puppy (12 entries – 2 Flatcoats, 2 Golden Retrievers and 8 Labradors)
COM Caroline Hewison's Maddistream Indigo Jack D 6.4.09
(Vortex Tornado at Misticmaker x Rainbow Quee of Maddistream)
H/O B: Mrs G Awty
United Retriever Club (Border Counties and Cotswold)
Saturday, 31st July, 2010
Judges: Claire Raymond and John Slatter
AV Novice Dog/Novice Handler (8 entries – 1 Flatcoat, 2 Goldens, 5 Labradors)
2nd Mo Sweet's Tawnywood Tawny Tassel B 13.12.05
(Falconcliffe Fired Earth x Wizardwood Tawny Tweed)
H/O: Mo Sweet B: Mr and the late Mrs P Forster
Kent Wildfowlers and Conservation Association
Sunday, 1st August, 2010
Judges: Messrs J Wyld, B Kent and B Wade
AV Open (unclassified) (23 entries)
3rd Lisa Snow's Parsifal Pilgrim D 11.4.04
(Trioaks Fletcher x Parsifal Picture)
H/O B: Mrs M Ward
AV Novice (unclassified) (50 entries)
4th Andy Snow's Necessares Raffle D 9.4.08
(Rondix Woodcok of Hawksthorn x Parsifal Parade of Necessares)
H/O B: Mr G Clelland
West Dartmoor Gundog Club
Sunday, 22nd August, 2010
Judges: Mr K Sandercock, Mrs G Davies, Mrs S Gray and Miss M Brooks
AV Novice (38 entries – 5 Flatcoats, 5 Goldens and 28 Labradors)
Following a run off:
1st Steve Ashby's Houndswood Cedar at Tunnelwood D 16.7.08
(Gowran Indigo Extra x Trioaks Mouse at Houndswood)
H/O B: Dr D Heywood
2nd Helen Ford's Keveral Flybynite of Percuil B 26.10.08
(Warresmere Heath Rustic of Collarm x Dark Devotion Firefly Fantasy)
H/O B: Mrs C Wear
Usk Valley Working Gundog Club
Sunday, 22nd August, 2010
Judges: Messrs C Brain, T Axford, M Hague and Mrs V Pritchard
AV Open (18 entries – 1 Flatcoat, 1 Golden, 16 Labradors)
COM Anna Yates' Cleirwy Pebble B 11.6.05
(Keveral Elven of Warresmere x Morwena Bringer of Dreams for Cleirwy)
H/O/B
Wiltshire Gundog Club
Sunday, 22nd August, 2010
Judges: Mr K Broomfield, Mrs H Goddard-Fletcher and Mrs G Yates
AV Open Walk Up run on Field Trial lines (24 entries, I Flatcoat, 1 Golden and 22 Labradors)
3rd Robert Willatts' Gowran Indigo Extra D 23.7.05
(Little Red Rooster x Gowran Tres Cher)
H/O B: Mr C Duffey and Ms H Huckle
United Retriever Club (Southern Area)
Sunday, 19th September, 2010
Judges: Messrs G Stanley and M Bagg
AV Novice Dog/Novice Handler (23 entries – 4 Flatcoats, 2 Goldens, 18 Labradors)
4th Andy Snow's Necessares Raffle D 9.4.08
(Rondix Woodcock of Hawksthorn x Parsifal Parade of Necessares)
H: Lisa Snow B: Mr G Clelland
United Retriever Club (North Midlands)
Sunday, 19th September, 2010
Judges: Mr T and Mrs H Richards
AV Puppy/Beginners
3rd Fred Newton's Devon Imperial Bokhara D 26.6.09
(Warresmere Heath Rustic of Collarm x Florentina Peach)
H/O B: Mrs P Southby-Tailyour
United Retriever Club (Southern Area)
Wedneday, 6th October, 2010
Judges: Mr D Breech and Mrs R Neeves
AV Intermediate (22 entries, 2 Flatcoats, 2 Goldens and 18 Labradors)
2nd Andy Snow's Necessares Raffle D 9.4.08
(Rondix Woodcock of Hawksthorn x Parsifal Parade of Necessares)
H/O B: Mr G Clelland
Charity AV Retriever Working Test
Sunday,10th October, 2010
Judges: Mr N Franklin, Mr D Petty and Mr J Croucher
Pre-Beginners (19 entries, 6 Flatcoats)
2nd Sylvia Billinghurst's Tygwyn Hippocastanum D 25.2.07
(Tygwyn Red Marauder x Tygwyn Dance of Life)
H/O B: Mrs J Thomas
3rd Lynne Mastroianni's Tygwyn Tawny Porthos D 18.8.09
(Taranbeck Last Fusilier x Tygwyn April Surprise)
H/O B: Mrs J Thomas
4th Sharon Henesey's Ch & Ir Ch Clandrift Dark Legend JW
D 28.10.05
(Sh Ch Vbos the Kentuckian x Blackshyne Summer Melody)
H/O B: Mrs V Bowen