United Retriever Club (Southern Area)
Wednesday 5th October 2011
Hale Court Farm, Hartfield
Judge: Mr. David Hutchison
AV Intermediate Working Test (Unclassified) (11 entries 8 Labs, 2 Goldens & 1 FCR)
CoM Andy Snow's Necessares Raffle D 09/04/08
(Rondix Woodcock At Hawksthorn x Parsifal Parade of Necessares)
H/O B: Mr. G. Clelland
Utility Gundog Society (Surrey, West Sussex & Hampshire)
Sunday 11th September 2011
at Popes Oak Farm, West Sussex
Judges: Sue Berman, Julie Elborough, Wendy Harrison, Kim Jinks, Barbara Kuen & Di Stevens
AV Novice Working Test (31 entries – 28 Labradors & 3 FCRs)
CoM Andy Snow's Necessares Raffle D 9.4.08
(Rondix Woodcock Of Hawksthorn x Parsifal Parade of Necessares)
H/O B: Mr G Clelland
Utility Gundog Society (Kent and E. Sussex)
AV Open Walked on F/T Lines – 20th August 2011
The Shoot Lodge – Orsett
Judges: Keith Bedford, Richard Beckereig, Mrs Jane Tydeman, Mike Poley
32 Entries: Labs 29 GRet 3, FCR1
2nd Robert Willatts' Gowran Indigo Extra D 23.7.05
(Little Red Rooster of Varingo x Gowran Tres Cher)
H/O B: Mr C Duffey and Ms H Huckle
Yorkshire Golden Retriever Club
AV Novice Cold Game Test – Saturday 20th August 2011
Judges: Mrs J Hay and Mrs N Rudgaurd
22 Entries (1 FCR)
COM Caroline Hewison's Maddistream Indigo Jact at Casblaidd D 06.04.09
(Vortex Tornado at Misticmaker x Rainbow Queen of Maddistream)
H/O B: G.Awty
United Retriever Club – Bucks Area
Stonor Park – Sunday 14th August 2011
Judges: Liz Barnes, Peter Buckle and Clare Wood
Special Puppy (12 Labs, 2 Flatcoats)
1st Fran Robb's Bencholka Black Pepper at Meldorfer B 12/02/10
(Hulaballoo Single Malt x Ripplethorpe Tolley at Bencholka)
H/O B: Mrs H. J. Smith
Novice Dog/Novice Handler
CoM F C and C J Harding's Valentine Volturnus D 30/07/09
(Aristotle Athos at Torwood x Torwood Vesuvian Lava)
H/O Chris Harding B: Mrs C. Hamilton
Chiltern Gundog Society
Water Test – Sunday 7th August 2011
Judges for Special Puppy: Lorne Kentish, Marilyn Squires and Alan Buckland
Special Puppy (13 Labs, 1 Flatcoat)
CoM Fran Robb's Bencholka Black Pepper at Meldorfer
(Hulaballoo Single Malt x Ripplethorpe Tolley at Bencholka)
H/O B: Mrs H. J. Smith
Utility Gundog Society (Kent and East Sussex)
Saturday 6th August 2011
Piplye Ponds, West Sussex
AV Novice (Unclassified Funday; 40 Entries)
CoM Lisa Snow's Parsifal Pilgrim D 11.4.04
(Trioaks Fletcher x Parsifal Picture)
H/O B: Mrs M. Ward
Northern Golden Retriever Association
Pennine Training Group
Sunday 12th June 2011
Judges: Mr M Newsam & Mr M Pilling
AV Puppy: (18 entries: 3 Flatcoats, 2 Golden Retrievers, 13 Labradors)
COM Keith & Mary Aldreds's Eskwinds Dare to Dream D 17.4.2010
(Rainesgift Over The Moon x Eskwinds Chasing Moonbeams)
H/O B: Mr & Mrs K Rees
Chiltern Gundog Society,
Culham Court Estate, Henley
19th June 2011
Judges: Christine Bridgwater, Jean Baveystock, Phillip Wainwright & Anthea Lawrence
AV Special Puppy (11 entries 9 labradors, 2 Flatcoated Retrievers)
2nd Frances Harding's Valentine Volturnus D 30/07/09
(Aristotle Athos at Torwood x Torwood Vesuvian Lava)
H/O B: Mrs C. Hamilton
The Wiltshire Working Gundog Society (KC ID 717)
at Roundhill Farm,
Horningsham, Wilts
Sunday 12th June 2011
Judges: Diana Gorst, Angie Bullen, Kevin Selway
AV Retriever Working Test – Special Puppy (16-24 months)
2nd Mrs V. S. Wellfair Trephilip River Alchemist B 13.10.09
(Trephilip River Trix x Frivillous Fritter)
H/O/B
The South Eastern Gundog Society
AV Open Working/Water Test – Saturday 4th June 2011
Isenhurst Estate, East Sussex
Judges: Barry Taylor, Helena Sully, Martin Bagg, Wendy Harrison
16 Entries Labs 14, GRet, 3,FCR 1
3rd Robert Willatts' Gowran Indigo Extra D 23.7.05
(Little Red Rooster of Varingo x Gowran Tres Cher)
H/O B: Mr C Duffey and Ms H Huckle
Nation Game Fair Gundog Working Tests
(Northern Ireland)
Saturday 28th May 2011
Judges: Mr Joe Johnson A and Mr Joe Morrison NP
AV Unclassified (26 entries: 25 Labradors/1 Flatcoated Retriever)
2nd Simon Parke's Ebony Collarada of Croobcovey D 03/082009
(Warresmere Heath Rustic of Collarm x Florentina Peach)
H/O B: Mrs P Taillior
Chiltern GS
Luton Hoo Estate, Beds.
15th May 2011
Judges: Colin Pelham, Graham Stanley and David England
AV Open (Labs 18. GRet 7, FCR 2)
4th Rob Willatts' Gowran Indigo Extra D 23.7.05
(Little Red Rooster of Varingo x Gowran Tres Cher)
H/O B: Mr C Duffey and Ms H Huckle
UGS (Surrey West Sussex & Hampshire)
Sunday 8th May 2011
Judges: Mrs S Cradock, Mrs B Rayner.
AV Novice Dog/Novice Handler (19 entries – 1 FCR)
4th Jacquie Thomas' Tygwyn Ulmus Glabra B 25.2.07
(Tygwyn Red Marauder x Tygwyn Dance of Life)
H/O/B
UGS (Kent & East Sussex)
Sunday 1st May 2011
Judges; Messrs T Russell, C Marshall, G Home, D Higgs & R Jeffery
AV Novice (34entries – 31 Labradors, 2 FCR, 1 Golden
2nd Andy Snow's Necessares Raffle D 9.4.08
(Rondix Woodcock Of Hawksthorn x Parsifal Parade of Necessares)
H/O B: Mr G Clelland
UGS (Herts. Beds & Bucks)
Buntingford, Herts,
17th April 2011
Judges: Phil Allen and Clare Wood
AV Open (Labs. 13. GRet. 4, FCR 1)
COM Rob Willatts' Gowran Indigo Extra D 23.7.05
(Little Red Rooster of Varingo x Gowran Tres Cher)
H/O B: Mr C Duffey and Ms H Huckle
UGS (Kent and East Sussex)
Saturday, 2nd April
Judges: Messrs R Jeffrey, S King, K Smith and Mrs L Warren
AV Open (24 entries – 21 Labradors, 2 Goldens, 1 FCR)
1st Rob Willatts' Gowran Indigo Extra D 23.7.05
(Little Red Rooster of Varingo x Gowran Tres Cher)
H/O B: Mr C Duffey and Ms H Huckle
URC (Bucks Area)
Sunday, 27th March, 2011
Judges: Messrs A Buckland, C Pelham, J Stubbs and B Taylor
AV Open (49 entries – 40 Labradors, 8 Goldens, 1 FCR)
4th Rob Willatts' Gowran Indigo Extra D 23.7.05
(Little Red Rooster of Varingo x Gowran Tres Cher)
H/O B: Mr C Duffey and Ms H Huckle
URC (Midland Area)
Saturday, 26th March, 2011
Judges: Mr P Garton and Mr M R Thwaites
AV Novice Cold Game Test run on FT Lines (20 entries – 19 Labradors and 1 FCR)
4th Andy Snow's Necessares Raffle D 9.4.08
(Rondix Woodcock of Hawksthorn x Parsifal Parade of Necessares)
H/O B: Mr G Clelland