FULL RESULTS FOR ALL CHAMPIONSHIP SHOWS CAN BE FOUND ON EITHER
HIGHAM PRESS R FOSSE DATA's WEBSITES
(available via Links Section on Main Menu)
LKA CHAMPIONSHIP SHOW
Sunday 16th December 2012
Judge: Mrs Jackie Lane
BEST OF BREED AND GUNDOG GROUP 3
SH CH BALLYRIVER BLAKE
BEST VETERAN IN BREED
SH CH PERRYMEL SPRING STORM AT RIVERGLIDE
BEST PUPPY IN BREED
FLATHAM'S GAODE DELBAX FROM CASTLEROCK
DOG CC | SH CH BALLYRIVER BLAKE – Ms K. Anderson | |||||||
(Sh Ch Covenstead Ambassador (Imp) X Rosy Beauty) | ||||||||
RES DOG CC | CASTLEROCK STORMY KNIGHT OVER HEATHERIDGE JW Sh CM – Miss S. Pingree |
|||||||
(Rainesgift Over The Moon JW x Castlerock Ultimate Choice) | ||||||||
BITCH CC | BRANCHALWOOD LIA FAIL JW – Dalziel & Scott & Scott | |||||||
(Benvellyn Cape Columbard of Daicheil JW x Sh Ch Branchalwood Aylansula JW) |
||||||||
RES BITCH CC | SH CH FELDKIRK FASHION – Ms K. Anderson | |||||||
(Sh Ch Covenstead Ambassador (Imp) X Rosy Beauty) | ||||||||
BEST PUPPY | FLATHAM'S GAODE DELBAX FROM CASTLEROCK – Mrs D. Brooks & Mrs S. Ayling |
|||||||
(Seu(U)CH/NOU Ch Castlerock Simply Magic x Nord Uch C.i.e Flatham's Anni Hamt Jevare Dett) |
||||||||
BEST VETERAN | SH CH PERRYMEL SPRING STORM AT RIVERGLIDE – Mrs A. Youens | |||||||
(Ch Taranbeck Phynns Ladd At Riverglide x Benvellyn Aqua Of Perrymel) |
GUNDOG BREEDS ASSOCIATION OF SCOTLAND
Saturday: 10th November 2012
Judge: Mrs Yvonne Rudin
BEST OF BREED
SH CH FELDKIRK FASHION
BEST VETERAN IN BREED
SH CH PERRYMEL SPRING STORM AT RIVERGLIDE
BEST PUPPY IN BREED
BALLYRIVER FLASHDANCE
DOG CC | CANDIDACASA AIKENDRUM AT BALLYRIVER – Ms C. A. Young | |||||||
(Almanza Sound of Bagpipes Imp Swe x Candidacasa Scarlet Fever) |
RES DOG CC | BRANCHALWOODL BALMENACH FOR BURPHAM JW Sh.CM | |||||||
(Benvellyn Cape Columbard of Daicheil x Branchalwood Aylansula) |
BITCH CC | SH CH FELDKIRK FASHION – Ms K. Anderson | |||||||
(Sh Ch Covenstead Ambassador (Imp) X Rosy Beauty) |
RES BITCH CC | DOWNSTREAM POETIC LICENCE JW – Miss B. Johnson | |||||||
(Ch Riversflight Marling to Pajanbeck x Ch Downstream Revival JW) |
BEST PUPPY | BALLYRIVER FLASHDANCE -Ms C. A. Young | |||||||
(Candidacasa Rollacoaster x Contar Trinity at Candidacasa) |
BEST VETERAN | SH CH PERRYMEL SPRING STORM AT RIVERGLIDE – Mrs A. Youens | |||||||
(Ch Taranbeck Phynns Ladd At Riverglide x Benvellyn Aqua Of Perrymel) |
MIDLAND COUNTIES CANINE SOCIETY
Saturday 27th October 2012
Judge: Ferelith Somerfield
BEST OF BREED
SH CH TORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL
BEST PUPPY IN BREED
TELURN ALREADY IN TROUBLE AT FLATCHARM
DOG CC | SH CH TORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL – P. Stephenson | |||||||
(Sh Ch Vbos The Tycoon JW, ShCM x Torrweaving Black Damsel) | ||||||||
RES DOG CC | LLANTRUSSA HEAD OVER HEELS TO BORDERCOT – Mrs R. Brady | |||||||
(Sh Ch/Nor/Swe Ch Almanza I Hate Mondays (Imp Swe) x Almanza Crack The Bubbling (Imp Swe) | ||||||||
BITCH CC | SH CH FELDKIRK FASHION – Ms K. Anderson | |||||||
(Sh Ch Covenstead Ambassador (Imp) X Rosy Beauty) | ||||||||
RES BITCH CC | SH CH CALZEAT CWITE A CATCH AT FLATCHARM (IMP)– Mesdames Holland & Webster | |||||||
(INTUCH/NORDUCH TOFFEDREAMS MIC MAC POW POW x Huntermoon Female Intuition) | ||||||||
BEST PUPPY | TELURN ALREADY IN TROUBLE AT FLATCHARM – Mesdames Lutner & Holland | |||||||
(Sh Ch Causa Commotion At Flatcharm x Bochilbarley Winter Angel Among Ghilgrange) |
GUNDOG SOCIETY OF WALES
Wednesday 17th October 2012
Judge: Mrs F. Marshall
BEST OF BREED
CH/IR CH CLANDRIFT DARK LEGEND JW
BEST PUPPY IN BREED
EUROPA AGENORA
DOG CC | CH/IR CH CLANDRIFT DARK LEGEND JW – Mrs S. M. Henesey | |||||||
(Sh Ch Vbos The Tycoon JW, ShCM x Blackshyne Summer Melody at Clandrift) | ||||||||
RES DOG CC | TORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL – P. Stephenson | |||||||
(Sh Ch Vbos The Tycoon JW, ShCM x Torrweaving Black Damsel) | ||||||||
BITCH CC | SH CH FELDKIRK FASHION – Ms K. Anderson | |||||||
(Nu Ch, Sh Ch, Su(U) Ch Covenstead Ambasador Imp x Rosy Beauty) | ||||||||
RES BITCH CC | LUX/DUTCHCH CH GO WITH THE FLOW BE CALLED CHERFUL DUTCH JUN CH'11 – | |||||||
M. H. P. C. Bosman | ||||||||
(Ned Ch Brightmoor River Dancer x Swallowsflight Coal Zippy) | ||||||||
BEST PUPPY | EUROPA AGENORA – Mr T. and Mrs. P. Green | |||||||
(Broomsward Hugo Boss by Gemswin x L'Espoir DeJac) |
SOUTH WALES KENNEL ASSOCIATION
Sunday 14th October 2012
Judge: Mrs. Roslyn Bellamy (Woodfinch)
BEST OF BREED
GOLDINGALE WINTER ROSE
BEST PUPPY IN BREED
NEVER ENDING STORY BY GEMSWIN
DOG CC | SEU(U)CH NOUCH CASTLEROCK SIMPLY MAGIC – Miss Dyren | |||||||
Sh Ch Calzeat Causa Commotin At Flatcharm (Imp) x Sh Ch Castlerock Magic Moment | ||||||||
RES DOG CC | SH CH WITHYBED BLUE JEANS – Mrs A. Kilminster | |||||||
The Sorcerer's Apprentice From Jaeva x Ch Withybed Miss Montana | ||||||||
BITCH CC | GOLDINGALE WINTER ROSE – Mr J & Mrs M Pendleton | |||||||
Yonsaff Rambler For Cleovine JW x Delaneige Winter Mist Over Goldingale | ||||||||
RES BITCH CC | STRANFAER LUCY LOCKET JW – Mr D and Mrs K Joyce | |||||||
Sh Ch Calzeat Causa Commotin At Flatcharm (IMP) x Rainesgift The Dawn of Tyme For Stranfaer JW | ||||||||
BEST PUPPY | NEVER ENDING STORY BY GEMSWIN – Mrs S. Knight & Mr & Mrs M & G Jacobs | |||||||
Broomsward Hugo Boss By Gemswin x Broomsward Luella |
BELFAST DOG SHOW SOCIETY
Saturday 29th September 2012
Judge: Mrs J. Ryder
BEST OF BREED
BRANCHALWOOD DAER WATER
(Branchalwood Mactavish x Sh Ch Branchalwood Aylansula JW)
RES DOG CC: GWENADILLO WILD KNIGHT – Mrs D. Coackley
(Sh Ch Madison Wild Indigo JW x Ir Ch Gwenadillo Christmas Wish JW)
BITCH CC: STEELRIVER SUNNY SPELL Sh.CM – Miss S. Stevenson
(Pajanbeck Prince of Thieves x Steelriver Summer Winds)
RES BITCH CC: SH CH FELDKIRK FASHION – K. Anderson
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
DRIFFIELD CHAMPIONSHIP SHOW
Friday 21st September 2012
Judge: Mr. Gordon Haran
BEST OF BREED
SH CH FELDKIRK FASHION
BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO MENSA
(Nor Ch Su (U) Ch Caci's Black Shadow x Caci's The Robbers Daughter)
RES DOG CC: SH CH BALLYRIVER BLAKE – Ms. K. Anderson
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
BITCH CC: SH CH FELDKIRK FASHION – K. Anderson
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES BITCH CC: SH CH GLENDARUEL GOING MY WAY JW – Mrs E. A. Danabie
(Pajanbeck Forever Young x Sh Ch Steelriver Desert Wind from Linfernidh)
BEST PUPPY: ONYXRO MENSA – Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
(Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)
DARLINGTON CH SHOW
Sunday 16th September 2012
Judge: Mrs V. Foss
BEST OF BREED
SH CH BALLYRIVER BLAKE
BEST PUPPY IN BREED AND GUNDOG PUPPY GROUP 2
ONYXRO ELECTRA
DOG CC: SH CH BALLYRIVER BLAKE – Ms. K. Anderson
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES DOG CC: BRANCHALWOOD DAER WATER – Mrs M. & Mr J. Dalzeil-Scott & Scott
(Branchalwood Mactavish x Sh Ch Branchalwood Aylansula JW)
BITCH CC: DOWNSTREAM POETIC LICENCE JW – Miss B. Johnson
(Ch Riversflight Marling to Pajanbeck x Ch Downstream Revival JW)
RES BITCH CC : GEMSWIN LILY THE PINK JW – Miss C. Wells
(Rainesgift Huckleyberry Finn To Lizzlog JW x Candidcasa
Scarlet O'Hara at Gemswin)
BEST PUPPY: ONYXRO ELECTRA – Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
(Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)
BEST VETERAN:BRAIDWYNN BASILEIA OF ORKHATOS -Mrs M. A. Reid
(Gayplume Dream-Maker x Braidwynn Blue Bayou)
RICHMOND 2012
Sunday 9th September 2012
Judge: Mr. J. H. Richardson
BEST OF BREED
SH CH FELDKIRK FASHION
BEST PUPPY IN BREED
SIMON SAYS RULE BRITANIA
BEST VETERAN
STEELRIVER SUNNY SPELL Sh.CM
Mrs A. Youens & Mrs M. Priest
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Magic Water)
RES DOG CC: SH CH BALLYRIVER BLAKE – Ms. K. Anderson
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
BITCH CC: SH CH FELDKIRK FASHION – K. Anderson
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES BITCH CC: ONYXRO ELARA JW – Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
(Polgara Rising Star x Onyxro Capella)
BEST VETERAN: STEELRIVER SUNNY SPELL Sh.CM – Miss S. Stevenson
(Pajanbeck Prince of Thieves x Steelriver Summer Winds)
BEST PUPPY: SIMON SAYS RULE BRITANIA – Mrs J. Vassbotn
(Tygwyn Tawny Porthos x Almanza Bag Lady (Imp Nor)
To see the full results please visit: www.highampress.co.uk
CITY OF BIRMINGHAM 2012
Sunday 2nd September 2012
Breed Judge: Dr. Ronald W. James
Gundog Group Judge: Mrs Penny Williams
BEST OF BREED AND GUNDOG GROUP
TORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL
BEST PUPPY IN BREED
COVELLYN'S ARCTIC LOON OF SEAHEART
(Sh Ch Vbos The Tycoon ShCM x Torrweaving Black Damsel)
RES DOG CC: SH CH WITHYBED BLUE JEANS – Mrs A. R. Kilminster
(The Sorcerer's Apprentice from Jaeva x Ch Withybed Miss Montana)
BITCH CC: SH CH FELDKIRK FASHION – K. Anderson
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES BITCH CC: SH CH BENVELLYN CAPE GRACE JW – Mr and Mrs B. Jones
(Colona Strathmore Of Daicheil x Benvellyn Cape Grace JW)
BEST PUPPY: COVELLYN'S ARTIC LOON OF SEAHEART – Miss G. Smitherman,
Ms L. Walker & Dr. L. Roberts (Luxch, Luxjch, Schw.jchampion Kvicksans Life
is Life x Ch Luxch + Ch, C.i.e Dt Chavdh, DT Jug Chvdh Black Amandas
Event of the Year)
To see the full results please visit: www.highampress.co.uk
SCOTTISH KENNEL CLUB
Saturday 25th August 2012
Judge Mr. Reg Bunting
BEST OF BREED
BRANCHALWOOD DAER WATER
BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO ELECTRA
(Branchalwood Mactavish x Sh Ch Branchalwood Aylansula JW)
RES DOG CC: BONFILIAJOY ARIEL VIA STREGAYA JW – Mrs S. G. Coote
(Sh Ch Vbos The Tycoon JW, ShCM x Blackaurams Lillibet) )
BITCH CC: ONYXRO ELARA JW – Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
(Polgara Rising Star x Onyxro Capella)
RES BITCH CC: STEELRIVER HEATWAVE JW – Miss S. Stevenson
(Blacktoft Ever Blazin x Steelriver Sunny Spell)
BEST PUPPY: ONYXRO ELECTRA – Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
(Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)
For a full set of results please visit www.fossedata.co.uk
WELSH KENNEL CLUB 2012
Sunday 19th August 2012
Judge: Mr. Stephen Hollings
BEST OF BREED
SH CH FELDKIRK FASHION
BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO ELECTRA
(Sh Ch Vbos The Tycoon ShCM x Torrweaving Black Damsel)
RES DOG CC: SH CH WITHYBED BLUE JEANS – Mrs A. R. Kilminster
(The Sorcerer's Apprentice from Jaeva x Ch Withybed Miss Montana)
BITCH CC: SH CH FELDKIRK FASHION – K. Anderson
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES BITCH CC: DOWNSTREAM POETIC LICENCE JW – Miss B. Johnson
(Ch Riversflight Marling to Pajanbeck x Ch Downstream Revival JW) )
BEST PUPPY: ONYXRO ELECTRA – Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
(Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)
BOURNEMOUTH CHAMPIONSHIP SHOW 2012
Saturday 11th August 2012
Judge: Mr. Brian Izzard (Bryshot)
BEST OF BREED
RAINESGIFT CLEMENCE
BEST PUPPY IN BREED
DYMEXE MORNING STORM OF LARKSDOWN
BEST VETEREN IN BREED
LEVELMOOR WOODWARDIA AT MASELOCH
(Blacktoft Ever Blazin x Woodavens Wildflower Wind JW)
RES DOG CC: STEELRIVER BLAZIN HOT AT BLACKTOFT JW – Mrs H. Fox
(Blacktoft Ever Blazin x Steelriver Sunny Spell)
BITCH CC: RAINESGIFT CLEMENCE -Mrs. H. Tomlinson
(Ch. Rainesgift Seymour x Hempth's Linnet for Rainesgift (Imp Nor))
RES BITCH CC: RAINESGIFT THE DAWN CHORUS – Mrs. G. Jones
(Ch Rainesgift Seymour x Sh Ch Here Comes The Rain)
BEST PUPPY: DYMEXE MORNING STORM OF LARKSDOWN
(Shiredale Phoenix Nights at Lussac x Dymexe Total Eclipse)
BEST VETERAN: LEVELMOOR WOODWARDIA AT MASELOCH – Mr & Mrs I. Bott
(Sh Ch Benvellyn Nephrite Jade of Seaheart x Spera Vivace Tosca at Levelmoor)
UNITED RETRIEVER CLUB CHAMPIONSHIP SHOW 2012
Wednesday 8th August 2012
Dog Judge: Mrs S. Bunting; Bitch Judge: Mr. A. Ryder
Best in Show & Best Puppy Judge: Mrs P. Hollings
BEST OF BREED AND BEST IN SHOW
SH CH BALLYRIVER BLAKE
BEST PUPPY IN BREED AND IN SHOW
ONYXRO ELECTRA
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES DOG CC: BRANCHALWOOD DAER WATER – Mrs M. & Mr J. Dalzeil-Scott & Scott
(Branchalwood Mactavish x Sh Ch Branchalwood Aylansula JW)
BITCH CC: BRANCHALWOOD LIA FAIL JW – Mrs M. & Mr J. Dalzeil-Scott & Scott
(Benvellyn Cape Columbard of Daicheil x Sh Ch Branchalwood Aylansula JW)
RES BITCH CC: SH CH FELDKIRK FASHION – K. Anderson
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
BEST PUPPY: ONYXRO ELECTRA – Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
(Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)
For a full set of results please visit www.fossedata.co.uk
PAIGNTON CHAMPIONSHIP SHOW
SUNDAY 5TH AUGUST 2012
JUDGE: MR. C. MacKAY
BEST OF BREED
SH CH FELDKIRK FASHION
GUNDOG GROUP 2
BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO NAIAD FOR DRAKETOR
(Sh Ch Vbos The Tycoon ShCM x Torrweaving Black Damsel)
RES DOG CC: CONTAR SHADE OF DUSK WITH RIVERGLIDE – Mrs A. Youens & Mrs M. Priest
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Magic Water)
BITCH CC: SH CH FELDKIRK FASHION – K. Anderson
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES BITCH CC:BYEWAYS FAIR AND SQUARE AT HOTOTO – Miss C. Chambers
(Byeways Murphy Himself x Fordingham Little Owl at Byeways)
BEST PUPPY: ONYXRO NAIAD FOR DRAKETOR – Mr F and Mrs L. Cooves
(Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)
To see the full results please visit: www.highampress.co.uk
NATIONAL GUNDOG ASSOCIATION
SATURDAY 4TH AUGUST 2012
JUDGE: MRS H. C. MURRAY (GAYPLUME)
BEST OF BREED
RAINESGIFT HUCKLEBERRY FINN TO LIZZLOG
BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO ELECTRA
DOG CC: RAINESGIFT HUCKLEBERRY FINN TO LIZZLOG – Miss H. S. Walker
(Ch. Rainesgift Seymour x Hempth's Linnet for Rainesgift (Imp Nor))
RES DOG CC: BONFILIAJOY ARIEL VIA STREGAYA JW – Mrs S. G. Coote
(Sh Ch Vbos The Tycoon JW, ShCM x Blackaurams Lillibet) )
BITCH CC: SE U9U0CH DON'S LINEN SILK (ATC AP00534SWE) – Mrs & Mrs Brostam
Berglund, Rosio)
(Gayplume Flamboyant at Suchanoich x Don's Siden Sammet) )
RES BITCH CC: STEELRIVER HEATWAVE JW – Miss S. Stevenson
(Blacktoft Ever Blazin x Steelriver Sunny Spell)
BEST PUPPY: ONYXRO ELECTRA – Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
(Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)
For a full set of results please visit www.fossedata.co.uk
LEEDS CHAMPIONSHIP SHOW 2012
SATURDAY 28TH JULY 2012
JUDGE: MR KEITH YOUNG
BEST OF BREED
SH CH BALLYRIVER BLAKE
BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO ELECTRA
DOG CC: SH CH BALLYRIVER BLAKE – Ms. K. Anderson
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES DOG CC: SH CH WOODAVENS CRACKERJACK JW – Mr R. Allen & Mrs J. H. Moors
(Madison Wild Indigo JW x Delaneige Whispering Wind Through Woodavens)
BITCH CC: DOWNSTREAM POETIC LICENCE JW – Miss B. Johnson
(Ch Riversflight Marling to Pajanbeck x Ch Downstream Revival JW) )
RES BITCH CC: CASSIOPI FANCY THAT Sh CM – Miss C Head & Mr S & Mrs J. Morrissey
(Branchalwood Aylanmhor Burpham x Morrieland Tally of Cassiopi)
BEST PUPPY: ONYXRO ELECTRA – Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
(Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)
To see the full results please visit: www.highampress.co.uk
EAST OF ENGLAND AGRICULTURAL SOCIETY
CHAMPIONSHIP DOG SHOW
SATURDAY 7TH JULY 2012
JUDGE: MRS PAM BLAY
BEST OF BREED AND GUNDOG GROUP 4
SH CH FELDKIRK FASHION
BEST PUPPY IN BREED
BOCHILBARLEY DARK MOON OVER CLANDRIFT
DOG CC: SH CH BALLYRIVER BLAKE – Ms. K. Anderson
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES DOG CC: BRANCHALWOOD DAER WATER – Mrs M. & Mr J. Dalzeil-Scott & Scott
(Branchalwood Mactavish x Sh Ch Branchalwood Aylansula JW)
BITCH CC: SH CH FELDKIRK FASHION – K. Anderson
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES BITCH CC: ONYXRO ELARA JW – Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
(Polgara Rising Star x Onyxro Capella)
BEST PUPPY: BOCHILBARLEY DARK MOON OVER CLANDRIFT – Mrs V. Bowen
(Downstream Prime Suspect (AI) x Bochilbarley Bethlehem)
For a full set of results please visit www.fossedata.co.uk
WINDSOR CHAMPIONSHIP DOG SHOW
FRIDAY 29TH JUNE 2012
JUDGE: MR. R. A. MILLBANK (LARKSDOWN)
BEST OF BREED
DOWNSTREAM PAPERCHASE
BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO MENSA
DOG CC: TORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL – Ms. Stephenson
(Sh Ch Vbos The Tycoon ShCM x Torrweaving Black Damsel)
RES DOG CC: SH CH CALZEAT CAUSA COMMOTION AT FLATCHARM(Imp) –
Miss K. L. Holland
BITCH CC: DOWNSTREAM PAPERCHASE – Mrs D. Jones
(Ch Riversflight Marling to Pajanbeck x Ch Downstream Revival JW) )
RES BITCH CC: DOWNSTREAM POETIC LICENCE JW – Miss B. Johnson
(Ch Riversflight Marling to Pajanbeck x Ch Downstream Revival JW) )
BEST PUPPY: ONYXRO MENSA – Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
(Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)
To see the full results please visit: www.highampress.co.uk
BLACKPOOL CHAMPIONSHIP SHOW
Due to be held on Saturday 23rd June 2012 was cancelled because of bad weather conditions
BORDER UNION AGRICULTURAL SOCIETY
SUNDAY 17TH JUNE 2012
JUDGE: MR. ROB ASHCROFT
BEST OF BREED
STEELRIVER HEATWAVE JW
BEST PUPPY
ONYXRO ELECTRA
DOG CC: CONTAR SHADE OF DUSK WITH RIVERGLIDE – Mrs A. Youens & Mrs M. Priest
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Magic Water)
RES DOG CC: SH CH BALLYRIVER BLAKE – Ms. K. Anderson
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
BITCH CC: STEELRIVER HEATWAVE JW – Miss S. Stevenson
(Blacktoft Ever Blazin x Steelriver Sunny Spell)
RES BITCH CC: SH CH FELDKIRK FASHION – K. Anderson
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
BEST PUPPY: ONYXRO ELECTRA – Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
(Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)
For a full set of results please visit www.fossedata.co.uk
THREE COUNTIES AGRICULTURAL SOCIETY
FRIDAY 8TH JUNE 2012
JUDGE: MISS SUE PINGREE
BEST OF BREED
CALZEAT CWITE A CATCH AT FLATCHARM (IMP)
BEST PUPPY
ONYXRO MENSA
AND GUNDOG PUPPY GROUP ONE
DOG CC: SH CH WOODAVENS CRACKERJACK JW – Mr R. Allen & Mrs J. H. Moors
(Madison Wild Indigo JW x Delaneige Whispering Wind Through Woodavens)
RES DOG CC: TORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL – Ms. Stephenson
(Sh Ch Vbos The Tycoon ShCM x Torrweaving Black Damsel)
BITCH CC: CALZEAT CWITE A CATCH AT FLATCHARM (IMP) – Miss K. Holland &
Miss A. Webster
(Toffeedreams Micmac Pow -Pow x Huntermoon Female Intuition)
RES BITCH CC: SH CH CASTLEROCK MAGIC MOMENT JW – Mrs. D. Brooks
(The Sorcerer's Apprentice From Jaeva x Gayplume Classic Design At Castlerock)
BEST PUPPY: ONYXRO MENSA – Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
(Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)
For a full set of results please follow this link: http://www.highampress.co.uk/3counties/retflat.asp?show=Three Counties 2012&ttl=Three Counties 2012 – Retriever (Flat Coated)
SOUTHERN COUNTIES CHAMPIONSHIP
FRIDAY 1ST JUNE 2012
JUDGE: PAMELA STANLEY (HALLBENT)
BEST OF BREED
BRANCHALWOOD DAER WATER
BEST PUPPY
ONYXRO ELECTRA
DOG CC: BRANCHALWOOD DAER WATER – Mrs M. & Mr J. Dalzeil-Scott & Scott
(Branchalwood Mactavish x Sh Ch Branchalwood Aylansula JW)
RES DOG CC: LLANTRUSSA EARL OF WARWICK AT LINEOVER – Mr and Mrs L. B. Nicholls
(Varingo Earl of Surrey At Lineover x Tarpilens Catched By Cariena's (Imp Swe)
BITCH CC: SH CH FELDKIRK FASHION – K. Anderson
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES BITCH CC: CASSIOPI FREE TIME WITH SUFORD – Mrs Y. Rudin
(Branchalwood Aylanmhor Burpham x Morrieland Tally of Cassiopi)
BEST PUPPY: ONYXRO ELECTRA – Mr M & Mrs M & Miss C Mangham
(Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)
BATH CHAMPIONSHIP SHOW
SATURDAY 26TH 2012
JUDGE: MRS LYN STRUDWICK
BEST OF BREED
CASSIOPI FREE TIME WITH SUFORD
BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO MENSA
DOG CC: WOODAVENS WATER ARCHER JW – Miss D. Warrington
(Blacktoft Ever Blazin x Woodavens Wildflower Wind JW)
RES DOG CC: TORRWEAVING BEST MATE OF FALAHALL – Ms. Stephenson
(Sh Ch Vbos The Tycoon ShCM x Torrweaving Black Damsel)
BITCH CC: CASSIOPI FREE TIME WITH SUFORD – Mrs Y. Rudin
(Branchalwood Aylanmhor Burpham x Morrieland Tally of Cassiopi)
RES BITCH CC: ONYXRO ELARA JW – Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
(Polgara Rising Star x Onyxro Capella)
BEST PUPPY: ONYXRO MENSA – Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
(Almanza Sound of a Bagpipe Imp x Sh Ch Onyxro Capella)
BEST VETERAN: SHIREDALE MAGIC FLUTE FOR PENNYFELLS JW – Mr and Mrs M. Stucke
(Yonsaff Rambler for Cleovine x Shiredale Vanity Fair)
SCOTTISH KENNEL CLUB
FRIDAY 18TH MAY 2012
JUDGE: MRS BRENDA HUTCHISON
BEST OF BREED
CH/IR CH CLANDRIFT DARK LEGEND
BEST PUPPY IN BREED
ONYXRO ELECTRA
DOG CC: CH/IR CH CLANDRIFT DARK LEGEND – Mrs S. M. Henesey
(Sh Ch Vbos The Tycoon ShCM x Blackshyne Summer Melody at Clandrift
JW ShCM)
RES DOG CC: SH CH PERRYMEL SPRING STORM AT RIVERGLIDE – Mrs A. Youens
(Ch Taranbeck Phynns Ladd At Riverglide x Benvellyn Aqua Of Perrymel)
BITCH CC: CAPELDEWI NEVER ON SUNDAY – Mrs S. M. Candler
(SH CH/SWED/NOR CH Almanza I Hate Mondays x Irish Molly of Capeldewi)
RES BITCH CC: BEANIT MONEYPENNY OF RONEVORG – Mrs J. Campbell
(Ch Riversflight Waveney x Rainesgift Serendipity at Beanit)
BEST PUPPY: ONYXRO ELECTRA – Mr M. W. & Mrs M G & Miss Mangham)
(Almanza Sound of a Bagpipe x Onyxro Capella)
BIRMINGHAM NATIONAL DOG SHOW
THURSDAY 10TH MAY 2012
JUDGE: MR DAVID HUTCHISON
BEST OF BREED
SH CH FELDKIRK FASHION
BEST PUPPY IN BREED
ROSSLAKE RELIVE THE DREAM
DOG CC: CANDIDCASA AIKENDRUM TAF – Ms C A Young
(Almanza Sound of Bagpipes Imp Swe x Candidacasa Scarlet Fever)
RES DOG CC: TYGWYN TAWNY PORTHOS – Mrs L. Mastroianni
(Taranbeck Last Fusilier x Tygwyn April Surprise)
BITCH CC: SH CH FELDKIRK FASHION – K. Anderson
(Sh Ch Covenstead Ambassador Imp x Rosy Beauty)
RES BITCH CC: LIZZLOG KISS AND TELL – Mrs L. Walker
(Sh Ch Calzeat Causa Commotion At Flatcharm Imp x Ch Calswish Rosebud
For Lizzlog)
BEST PUPPY: ROSSLAKE RELIVE THE DREAM – Mesdames K, L, S, & J Vincent & Farrant)
(Broomsward Hugo Boss By Gemswin x Gemswin Rainbow Of Love
At Rosslake)
WEST OF ENGLAND LADIE'S KENNEL SOCIETY
SUNDAY 29TH APRIL 2012
JUDGE: MRS JUDY SHOWELL
BEST OF BREED
GOLDINGALE WINTER ROSE
BEST PUPPY IN BREED
CASTLEROCK MARKSMAN AVEC JULESVILLE
DOG CC: WOODAVENS WATER ARCHER JW – Miss D. Warrington
(Blacktoft Ever Blazin x Woodavens Wildflower Wind JW)
RES DOG CC: LOVEBRY HARVEST TIME – Mr G R Perrin
(Polgara Rising Star x Lathkill Noteable Nocturn of Lovebry)
BITCH CC: GOLDINGALE WINTER ROSE – Mr J and Mrs M Pendleton
(Yonsaff Rambler For Cleovine JW x Delaneige Winter Mist Over Goldingale)
RES BITCH CC: SH CH BENVELLYN CAPE GRACE JW – Mr and Mrs B. Jones|
(Colona Strathmore Of Daicheil x Benvellyn Cape Grace JW)
BEST PUPPY: CASTLEROCK MARKSMAN AVEC JULESVILLE – Mr and Mrs Blythin
(Castlerock Hold The Dream x Castlerock Stormy Song)
Manchester Championship Show 2012 – Sunday 22nd January 2012
Judge: Jenny Miller
BEST OF BREED
SH CH FELDKIRK FASHION
BEST PUPPY IN BREED
LIZZLOG KISS ME QUICK
Dog CC: Mrs L. Strudwick's Branchalwood Balmenach For Burpham JW Sh Cm
Res. Dog CC: Mr. Allen and Mrs H. Moors Sh Ch Woodavens Crackerjack JW
Bitch CC: Ms. K. Andersons' Sh Ch Feldkirk Fashion
Res. Bitch CC: Miss K. Holland and Miss A. Webster's Calzeat Cwite A Catch At Flatcharm (Imp)
Best Puppy: Miss H. Walker's Lizzlog Kiss Me Quick
Best Veteran: Mrs A. Kilminster's Sh Ch Withybed Blue Jeans
Boston & District Canine Society Championship Show – Friday 6th January 2012
Judge Mrs Vivien Stucke
BEST OF BREED
RAINESGIFT HUCKLEBERRY FINN TO LIZZLOG JW
BEST PUPPY IN BREED
LIZZLOG KISS AND TELL
Dog CC: Miss H. Walker's Rainesgift Huckleberry Finn to Lizzlog JW
Res. Dog CC: Mr and Mrs Ross's Islstrom Quillan JW
Bitch CC: Mr and Mrs Jones' Sh Ch Benvellyn Cape Grace JW
Res. Bitch CC: Mrs Y. Rudin's Cassiopi Free Time With Suford
Best Puppy: Mrs. L. Waker's Lizzlog Kiss And Tell