FULL RESULTS CAN BE FOUND ON EITHER HIGHAM PRESS OR FOSSE DATA's WEBSITES
(available via Links Section on Main Menu)
MANCHESTER – Sunday, 24th January, 2010
Judge: Mrs S Bunting
BEST OF BREED AND GROUP TWO
Ballyriver Mackenzie
Dog CC: Young's Ballyriver Mackenzie
Res Dog CC: Moors and Allen's Woodavens Crackerjack JW
Bitch CC: Mangham's Onyxro Elara JW
Res Bitch CC: Johnson's Downstream Destiny's Child JW
Best Puppy: Holmes' Montegrino Mystic Meg by Candidascasa
Best Veteran: Showell's Heathlymn Tirran of Cleovine
BOSTON – Friday, 8th January, 2010
Judge: Mrs S Lane
BEST OF BREED
Sh Ch Withybed Blue Jeans
Dog CC: Kilminster's Sh Ch Withybed Blue Jeans
Res Dog CC: Young's Ballyriver Mackenzie
Bitch CC: Holland and Webster's Calzeat Cwite a Catch at Flatcharm (Imp)
Res Bitch CC: Holmes' Candidacasa Scarlet Fever
Best Puppy and PUPPY GROUP ONE: Holmes' Montegrino Mystic Meg by Candidacasa
FLATCOATED RETRIEVER CLUB OF SCOTLAND – Saturday, 17th April, 2010
Judges: Dogs – Mrs A Kilminster, Bitches – Mrs F McKinlay
BEST IN SHOW
Sh Ch Vbos the Kentuckian
RESERVE BEST IN SHOW
Calzeat Causa Commotion at Flatcharm
Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian
Res Dog CC: Holland's Calzeat Caua Commotion at Flatcharm
Bitch CC: Mangham's Onyxro Capella
Res Bitch CC: Fox's Blacktoft Blue Like Jazz
Best Puppy: Winton's Braidwynn Brieghd
Best Veteran: Paterson's Torrweaving Black Damsel
Best Liver: Knight, Jacobs & Holmes' Gemswin Son of a Preacher Man with Candidacasa JW
Best Breeder: Benvellyn
The full results are on the FRCS' website
WELKS – Friday, 23rd April, 2010
Judge: Mrs R Talbot
BEST OF BREED
Ghilgrange Magic Maiden
Dog CC: Woolner's Telmoss Mattias JW ShCM
Res Dog CC: Hall and Twigger's Blacktoft Stray Cat Strut with Ghilgrange
Bitch CC: Hall's Ghilgrange Magic Maiden
Res Bitch CC: Colson's Windyhollows Floribunda
Best Puppy: Jones' Benvellyn Caprea
NATIONAL DOG SHOW – Saturday, 8th May, 2010
Judge: Mrs C Goodes
BEST OF BREED
Sw Ch Almanza Bag of Tricks
Dog CC: Vassbotn's Multi Ch Almanza Your Wish is My Comman
Res Dog CC: Bryant's Bried Encounter at Darksquires
Bitch CC: Ulin, Neilson and Karlstrom's Sw Ch Almanza Bag of Tricks
Res Bitch CC: Davies' Colona Strathblane
Best Puppy: Strudwick's Branchalwood Balmenach for Burpham
Breeder Group One: Miss J Calverley
SCOTTISH KENNEL CLUB – Saturday, 22nd May, 2010
Judge: Mr A Ryder
BEST OF BREED and GROUP FOUR
Ch Downstream Destiny's Child JW
Dog CC: Warrington's Sh Ch Woodavens Water Soldier JW
Res Dog CC: Ross' Islstrom Quillan JW
Bitch CC: Johnson's Ch Downstream Destiny's Child JW
Res Bitch CC: Dalziel-Scott and Scott's Woodavens Flowerdrift over Branchalwood (AI)
Best Puppy: Dalziel-Soctt and Scott's Branchalwood Lia Fail
Best Breeder: Miss J Calverley
BATH – Saturday, 29th May, 2010
Judge: Mrs P Cole
BEST OF BREED
Avening Storm Whisper at Braemist
Dog CC: Jones' Avening Storm Whisper at Braemist
Res Dog CC: Showell's Vinysbrook Step in Time to Cleovine
Bitch CC: Thorsen and Breivik's Su (u) Ch Norsk Flat Garden's Mathilde Ix
Res Bitch CC: Johnson's Ch Downstream Destiny's Child JW
Best Puppy: Strudwick's Branchalwood Balmenach for Burpham
Best Veteran: Jones' Avening Storm Whisper at Braemist
SOUTHERN COUNTIES – Saturday, 5th June, 2010
Judge: Mrs J Ryder
BEST OF BREED
Woodavens Flowerdrift over Branchalwood
Dog CC: Ross' Islstrom Quillan JW
Res Dog CC: Warrington's Sh Ch Woodavens Water Soldier JW
Bitch CC: Dalziel-Soctt and Scott's Woodavens Flowerdrift over Branchalwood (AI)
Res Bitch CC: Johnson's Ch Downstream Destiny's Child JW
Best Puppy: Strudwick's Branchalwood Balmenach for Burpham
Best Breeder: Jane Calverley
THREE COUNTIES – Wednesday, 9th June, 2010
Judge: Mrs G Gwilliam
BEST OF BREED
Nor/Sw Ch Flatgarden's Mathilde
Dog CC: Kilminster's Sh Ch Withyed Blue Jeans
Res Dog CC: Tomlinson's Rainesgift Over the Moon
Bitch CC: Price's Nor/Sw Ch Flatgarden's Mathilde
Res Bitch CC: Jones' Downstream Paper Chase
Best Puppy: Scovell's Gwenadillo Wild Thyme
For the full results please click on the following link although some of the 3rd and Reserve places in each class may be incorrect – http://www.canineinfo.free-online.co.uk/tc0b10.htm
BORDER UNION – Sunday, 20th June, 2010
Judge: Mrs J Jones
BEST OF BREED
Blacktoft Stray Cat Strut with Ghilgrange
Dog CC: Hall's Blacktoft Stray Cat Strut with Ghilgrange
Res Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian
Bitch CC: Hall's Blacktoft I'm No Angel for Ghilgrange
Res Bitch CC: Griffiths' Castlerock Magic Star
Best Puppy: Davies' Colona Strathblane
BLACKPOOL – Saturday, 26th June, 2010
Judge: Mr R James
BEST OF BREED and GROUP ONE
Sh Ch Vbos the Kentuckian
Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian
Res Dog CC: Kilminster's Sh Ch Withybed Blue Jeans
Bitch CC: Kilminster's Withybed Silver Dollar
Res Bitch CC: Brooks' Castlerock Stormy Song JW
Best Puppy: Winton's Braidwynn Brieghd
Best Breeder and 2nd in Gundog Breeder Group: Mrs C Staff
WINDSOR – Sunday, 4th July, 2010
Judge: Mrs J Lane
BEST OF BREED
Benvellyn Cape Grace JW
Dog CC: Kilminster's Sh Ch Withybed Blue Jeans
Res Dog CC: Young's Ballyriver Blake
Bitch CC: Jones' Benvellyn Cape Grace JW
Res Bitch CC: Colson's Windyhollows Floribunda
Best Puppy: Pingree's Castlerock Northern Moon at Heatheridge
Best Veteran: Youens' Taranbeck Phynn's Lad at Riverglide
Best Breeder and 2nd in Gundog Breeder Group: Mr and Mrs B Jones
EAST OF ENGLAND – Sunday, 11th July, 2010
Judge: Mrs V Bowen
BEST OF BREED AND GROUP TWO
Sh Ch Withybed Blue Jeans
Dog CC: Kilminster's Sh Ch Withybed Blue Jeans
Res Dog CC: Moors and Allen's Woodavens Crackerjack JW
Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart
Res Bitch CC: Johnson's Downsteam Poetic Licence JW
Best Puppy: Strudwick's Brachalwood Balmenach for Burpham
LEEDS – Sunday, 25th July, 2010
Judge: Mr R Millbank
BEST OF BREED
Rainesgift Seymour
Dog CC: Tomlinson and Keight's Rainsgift Seymour
Res Dog CC: Moors and Allen's Woodavens Crackerjack JW
Bitch CC: Walker's Calswish Rosebud for Lizzlog JW
Res Bitch CC: Johnson's Downstream Poetic Licence JW
Best Puppy: Strudwick's Branchalwood Balenach for Burpham
PAIGNTON – Tuesday, 3rd August 2010
Judge: Mr P Goodman
BEST OF BREED
Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart
Dog CC: Warrington's Sh Ch Woodavens Water Soldier JW
Res Dog CC: Henesey's Ch and Ir Ch Clandrift Dark Legend JW
Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart
Res Bitch CC: Tanner's Ch Downstream Revisted to Tacumshin
Best Puppy: Laird's Branchalwood Tamdhu of Daicheil
NGA – Saturday, 7th August, 2010
Judges: Mr M Rees (Dogs), Mrs R Bellamy (Bitches)
BEST OF BREED
Calswish Rosebud for Lizzlog JW
Dog CC: Plumtree's Reagarth Waheed of Matlaras
Res Dog CC: Pingree's Castlerock Stormy Night over Heatheridge JW
Bitch CC: Walker's Calswish Rosebud for Lizzlog JW
Res Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart
Best Puppy and Group Four: Laird's Branchalwood Tamdhu of Daicheil
URC – Wednesday, 11th August, 2010
Judges: Mrs S Stevenson (Dogs), Mrs J Smith (Bitches)
BEST OF BREED
Woodavens Crackerjack JW
Dog CC: Moors and Allen's Woodavens Crackerjack JW
Res Dog CC: Bott's Levelmoor Woodwardia at Maseloch
Bitch CC: Smitherman and Pratt's Benvellyn Cape Little Karoo
Res Bitch CC: Walker and Roberts' Gloi Dubh Andrasta JW SH CM
Best Puppy: Warrington's Woodavens Water Archer
BOURNEMOUTH – Sunday, 15th August, 2010
Judge: Mr T Pennington
BEST OF BREED and GROUP THREE
Ch Downstream Destiny's Child JW
Dog CC: Harrison's Madison Reedmace
Res Dog CC: Plumtree's Matlaras Tennyson
Bitch CC: Johnson's Ch Downstream Destiny's Child JW
Res Bitch CC: Donnelly's Eskmill I'm the One JW
Best Puppy: Monks' Ballyriver Canasta of Stancourt
WELSH KENNEL CLUB – Sunday, 22nd August, 2010
Judge: Mr T Hargreaves
BEST OF BREED, GROUP ONE and RESERVE BEST IN SHOW
Sh Ch Vbos the Kentuckian
Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian
Res Dog CC: Brady's Llantrussa Head Over to Heels to Bordercot
Bitch CC: Johnson's Ch Downstream Destiny's Child JW
Res Bitch CC: Stevenson's Steelriver Sunny Spell Sh CM
Best Puppy: Scott and Dalziel-Scott's Branchalwood Lia Fail
SCOTTISH KENNEL CLUB – Saturday, 28th August, 2010
Judge: Miss G Knight
BEST OF BREED and GROUP ONE
Sh Ch Vbos the Kentuckian
Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian
Res Dog CC: Walker's Rainesgift Huckleberry Finn to Lizzlog
Bitch CC: Hall's Blacktoft I'm No Angel for Ghilgrange
Res Bitch CC: Leach's Kissock Wit N Wisdom
Best Puppy: Lee and Holden's Innisbeck Limited Edition
Best Breeder and Breeder Group Two: Mrs C Staff
CITY OF BIRMINGHAM – Sunday, 5th September, 2010
Judge: Mr C McKay
BEST OF BREED
Ballyriver MacKenzie
Dog CC: Young's Ballyriver MacKenzie
Res Dog CC: Stafford and Holmes' Contar Grenadier Farnfield JW
Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart
Res Bitch CC: Jones' Benvellyn Cape Grace JW
Best Puppy: Coackley's Gwenadillo Wild Knight
RICHMOND – Sunday – 12th September, 2010
Judge: Mrs M Millbank
BEST OF BREED and GROUP ONE
Sh Ch Vbos the Kentuckian
Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian
Res Dog CC: Holland's Calzeat Causa Commotion at Flatcharm (Imp)
Bitch CC: Wallker's Calswish Rosebud for Lizzlog JW
Res Bitch CC: Vincent and Farrant's Gemswin Rainbow of Love at Rosslake
Best Puppy: Scovell's Gwenadillo Wild Thyme
DARLINGTON – Sunday, 19th September, 2010
Judge: Mrs M Hathaway
BEST OF BREED, GROUP ONE VETERAN and RESERVE BEST VETERAN IN SHOW
Sh Ch Vbos the Kentuckian
Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian
Res Dog CC: Ashcroft and Long's Levelmoor Bowerman's Nose to Keepersway
Bitch CC: Sletthaug and Bohler's NU Ch Fab Four's Feel Free
Res Bitch CC: Johnson's Ch Downstream Destiny's Child JW
Best Puppy: Coahley's Gwenadillo Wild Knight
Best Veteran: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian
BELFAST – Saturday, 25th September, 2010
Judge: Mrs K Gorman
BEST OF BREED
Kulawand Love to Remember
Dog CC: Lane's Kulawand Love to Remember
Res Dog CC: Morgan's Wolfhill Aramis
Bitch CC: Ulin, Nielsen and Karlstrom's SW/NU Ch Almanza Bag of Tricks
Res Bitch CC: Lane and Lan-Ridyard's Kulawand in No-One's Shadow JW
Best Puppy and GROUP TWO: Anderson's Feldkirk Fahrenheit
DRIFFIELD – Friday, 1st October, 2010
Judge: Mr H Nelson
BEST OF BREED
Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart
Dog CC: Holmes' Sh Ch Candidascasa Rollacoaster
Res Dog CC: Dalzeil-Scott and Scott's Branchalwood Daer Water
Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart
Res Bitch CC: Smitherman and Pratt's Benvellyn Cape Little Karoo
Best Puppy: Smitherman's Seaheart Isabella
SOUTH WALES – 9th October, 2010
Judge: Mr K Young
BEST OF BREED and GROUP ONE
Sh Ch Vbos the Kentuckian
Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian
Res Dog CC: Vassbotn's Multi Ch Almanza Your Wish is My Command
Bitch CC: Buckley's Branchalwood Aylanfara of Buckleyhill ShCM
Res Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart
Best Puppy and GROUP THREE: Smitherman's Seaheart Isabella
GUNDOG SOCIETY OF WALES– Wednesday, 13th October, 2010
Judge: Mrs L Strudwick
BEST OF BREED, GROUP ONE and BEST IN SHOW
Sh Ch Vbos the Kentuckian
Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian
Res Dog CC: Holland's Calzeat Causa Commotion at Flatcharm
Bitch CC: Buckley's Aylanfara of Buckleyhill ShCM
Res Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart
Best Puppy: Brook's Castlerock Gift of Magic
Best Breeder: Mrs J Calverley
JOINT CHAMPIONSHIP SHOW – Saturday, 16th October, 2010
Judges: Dogs: Mrs J Donnelly Bitches: Ms L Jones Referee: Ms J Ryder
BEST IN SHOW
Benvellyn Cape Grace JW
RESERVE BEST IN SHOW
Calzeat Causa Commotion at Flatcharm
BEST PUPPY
Gwenadillo Wild Knight
BEST VETERAN
Broomiedean Bonnie Sunshine
Dog CC: Holland's Causa Commotion at Flatcharm
Res Dog CC: Tomlinson's Rainesgift Over the Moon JW
Bitch CC: Jones' Benvellyn Cape Grace JW
Res Bitch CC: Fox's Blacktoft Blue Like Jazz
Best Puppy Dog: Coackley's Gwenadillo Wild Knight
Best Puppy Bitch: Lee and Holden's Innisbeck Limited Edition
Best Veteran Dog: Youens' Ch Taranbeck Phynns Lad at Riverglide
Best Veteran Bitch: Temple's Broomiedean Bonnie Sunshine
MIDLAND COUNTIES – Thursday, 28th October, 2010
Judge: Mrs A Danabie
BEST OF BREED
Blacktoft Blue Like Jazz
Dog CC: West's Downstream Double First
Res Dog CC: Laird's Colona Strathmore of Daicheil
Bitch CC: Fox's Blacktoft Blue Like Jazz
Res Bitch CC:Tanner's Ch Downstream Revisited to Tacumshin
Best Puppy: Stevenson's Steelriver Heatwave
NEFRA – Sunday, 7th November, 2010
Judges: Dogs – Mrs K Joyce Bitches: Mr C Atkinson
BEST IN SHOW and BEST VETERAN
Sh Ch Vbos the Kentuckian
RESERVE BEST IN SHOW
Calzeat Causa Commotion at Flatcharm (Imp)
BEST OPPOSITE SEX
Ch Levelmoor Lanosa at Seaheart
BEST PUPPY
Feldkirk Fashion
BEST LIVER
Windyhollows Floribunda
BEST WORKING
Maddison Indigo Jack at Casblaidd
Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian
Res Dog CC: Holland's Causa Commotion at Flatcharm (Imp)
Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa at Seaheart
Res Bitch CC: Johnson's Downstream Destiny's Child JW
Best Breeder: Mrs Dorothy Brooks (Castlerock)
GUNDOG BREEDS ASSOCIATION OF SCOTLAND – Saturday, 13th November, 2010
Judge: Mrs P White
BEST OF BREED
Sh Ch Vbos the Kentuckian
Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian
Res Dog CC: Ross' Islstrom Quillan JW
Bitch CC: Thorsen and Breivik's Su and Nor Ch Flat Garden's Mathilde Ix
Res Bitch CC: Jones' Benvellyn Cape Grace JW
Best Puppy: Ross' Islstrom Torrachiltry
Best Veteran: Temple's Broomiedean Bonnie Sunshine
Best Breeder: Mrs C Staff
LKA – Sunday, 12th November, 2010
Judge: Mr M Howes
BEST OF BREED
Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart
Dog CC: Pingree's Castlerock Stormy Knight over Heatheridge JW
Res Dog CC: Buckley's Buckleyhill Starchaser
Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa
Res Bitch CC: Candler's Capeldewi Never on a Sunday
Best Puppy: Warrington's Woodavens Water Archer