*CRUFTS*

*BEST OF BREED AND GUNDOG GROUP FOUR*   BALLYRIVER MACKENZIE     Dog CC: Young's Ballyriver MacKenzie Res Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian Bitch CC: Johnson's Ch Downstream Destiny's Child JW Res Bitch CC: Lane's Kulawand in No-One's Shadow Best Puppy: Moxey's Dymexe Total Eclipse     Veteran Dog (23,5): Youens' Ch Taranbeck Phynns Lad at Riversglide Special Puppy Dog (12,1): Osborne-Brown's Cassiopi Phynns Tribute by Perrymel Special Junior Dog (13,0): Knight, Holmes & Jaco's Gemswin Son of a Preacher Man with Candidacasa Yearling Dog (18,2): Millbank's Brightstart Maximillian of Larksdown Undergraduate Dog (15,0): Nicholls' Llantrussa Earl of Warwick…

Read More…

Championship Show Results 2010

FULL RESULTS CAN BE FOUND ON EITHER HIGHAM PRESS OR FOSSE DATA's WEBSITES (available via Links Section on Main Menu)     MANCHESTER – Sunday, 24th January, 2010 Judge: Mrs S Bunting   BEST OF BREED AND GROUP TWO Ballyriver Mackenzie   Dog CC: Young's Ballyriver Mackenzie Res Dog CC: Moors and Allen's Woodavens Crackerjack JW Bitch CC: Mangham's Onyxro Elara JW Res Bitch CC: Johnson's Downstream Destiny's Child JW Best Puppy: Holmes' Montegrino Mystic Meg by Candidascasa Best Veteran: Showell's Heathlymn Tirran of Cleovine       BOSTON – Friday, 8th January, 2010 Judge: Mrs S Lane   BEST OF…

Read More…

*CRUFTS*

**BEST OF BREED: Henesey's IR CH CLANDRIFT DARK LEGEND JW**   Dog CC: Henesey's Ir Ch Clandrift Dark Legend JW Res Dog CC: Voorneweld-Smoronburg's NED/LUX/GE Wagging Tails Rolph Muntz Bitch CC: Smitherman's Ch Levelmoor Lanosa of Seaheart Res Bitch CC: Boerman's NED Ch Brightmoor Irish Mist Best Puppy: Young's Ballyriver MacKenzie   Veteran Dog (20 entries, 6 absent): Voorneweld-Smoronburg's NED/LUX/GE Wagging Tails Rolph Muntz Veteran Bitch (32 entries, 2 absent): Ross' Sh Ch Islstrom Farranta   Special Puppy Dog (10 entries, 0 absent): Young's Ballyriver MacKenzie Special Puppy Bitch (9 entries, 1 absent): Mangham's Onyxro Elara   Special Junior Dog (14 entries, 0 absent): Tomlinson's Rainesgift…

Read More…

Society Shows Results 2009

JOINT CHAMPIONSHIP SHOW 18th October, 2009   Judges:  Dogs: Mr Per Iverson     Bitches: Mrs Rosalie Brady Referee: Dr Ruth Barbour   *BEST IN SHOW* Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian   RESERVE BEST IN SHOW AND BEST OPPOSITE SEX Walker and Roberts' Sh Ch Contar Celtic Myth Sh CM   BEST PUPPY Holmes' Montegrino Mystic Meg   BEST VETERAN Showell's Heathlymn Tirran of Cleovine   BEST LIVER IN SHOW Hewison's Harvest Moon of Casblaidd   Dog CC: Irvine's Sh Ch Vbos the Kentuckian Res Dog CC: Kilminster's Sh Ch Withybed Blue Jeans Bitch CC: Walker and Roberts' Sh Ch Condar Celtic…

Read More…

Championship Show Results 2009

LKA  – Saturday, 12th December, 2009 Judge: Mr J Thirwell   Dog CC: Hennesey's Ch and Ir Ch Clandrift Dark Legend Res Dog CC: Vassbotn's Multi Ch Almanza Your Wish is My Command Bitch CC: Walker and Roberts' Condar Celtic Myth of Gloi ShCM Res Bitch CC: Holland and Webster's Calzeat Cwite a Catch at Flatcharm Best Puppy: Holmes' Montegrino Mystic Meg BEST OF BREED and GROUP THREE: Ch and Ir Ch Clandrift Dark Legend       Gundog Breeds Assocn of Scotland – Saturday, 14th November, 2009 Judge: Mrs J Saville   *BEST IN SHOW* Sh Ch Withybed Blue Jeans  …

Read More…

FCRS Open Show – Oct 2008

Judges:  Lyn Strudwick (Burpham) – Dogs                          Mandy Romeo-Dieste (Hopevalley) – Bitches    BEST IN SHOW:  Warrington's Woodavens Water Soldier JW (Dog) RESERVE BEST IN SHOW AND BEST OPPOSITE SEX:  Davies' Colona Strathblane (Bitch) BEST PUPPY IN SHOW:  Monk's Bochilbarley November Tide (Dog) BEST VETERAN IN SHOW:  Knight's Gemswin Take a Chance on Me JW (Bitch) BEST LIVER IN SHOW:  Warren's Belsud Brown Ace (Dog)   Obedience Judge:  Maureen Fitzgibbon   BEGINNERS:  Harral's Acronicta Black Magic at Fluvius NOVICE:  Thomas' Mandara Sweet Success   Junior Handling Judge:  Pat White (Kysheemy)   6 – 11 Years:  Melissa Osborne-Brown 12 – 16 Years:  Perry…

Read More…

Champ Show Results – 2008 (Border Union onwards)

If you notice any errors, until further notice, please contact Sheila Neary at [email protected]   BORDER UNION – 15th June, 2008 Judge: Mr F Whyte Dog CC:  Youens' Perrymel Spring Storm at Riverglide Res Dog CC:  Stibbe-Willis' Madison Wild Indigo JW Bitch CC:  Dryens' SU(U) Ch, NU Ch Toffeedreams Seven from Heaven (ATC AH00414SWE) Res Bitch CC:  Jones' Benvellyn Opal JW Best Puppy:  Tomlinson & Keight's Rainesgift Fleur de Luna BEST OF BREED:  Dryens' SU(U)Ch, NU Ch Toffeedreams Seven from Heaven   BLACKPOOL – 21st June, 2008  Judge: Mr R Menacker Dog CC:  Hutchison, Holmes & Patmore's Covenstead Ambassador (IMP) Res Dog CC:  Hall…

Read More…

Three Counties 08

Judge Mrs J. Morgan Dog CC : IRVINE'S SH CH VBOS THE KENTUCKIAN Res Dog CC: YOUENS' TARANBECK PHYNNS LAD AT RIVERGLIDE Bitch CC: MURRAY'S GAYPLUME SMARTY PANTS JW ShCM Res Bitch CC: HARRISON'S BLACKTOFT BLACK BOTTOM GIRL Best Puppy: TOMLINSON & KEIGHT'S RAINESGIFT FLEUR DE LUNA BEST OF BREED: IRVINE'S SH CH VBOS THE KENTUCKIAN…

Read More…

Southern Counties 08

Venue: Newbury Showground, Priors Court, Hermitage, Thatcham RG18 9QZ Date: 30th May – 1st June 2008 Judge(s)   Yvonne Rudin DCC SH CH VBOS THE KENTUCKIAN (MR J M IRVINE) RDCC RAINESGIFT SEYMOUR (MRS H M & MRS L J TOMLINSON & KEIGHT) BCC CH LEVELMOOR LANOSA OF SEAHEART (MISS, MR P & THE LATE MRS SMITHERMAN) RBCC GWENADILLO LOCH NESS (MISS J CALVERLEY) BOB SH CH VBOS THE KENTUCKIAN (MR J M IRVINE) BP RAINESGIFT FLEUR DE LUNA (H M TOMLINSON)…

Read More…

Bath 08

Judge: Mr R A Strudwick   Dog CC :  IRVINE Mr J M Sh Ch Vbos the KentuckianRes Dog CC : WARRINGTON Miss D Woodavens Water Soldier JWBitch CC :  SMITHERMAN Mr P, Miss S & The Late Mrs M Sh Ch Levelmoor Lanosa of SeaheartRes Bitch CC :  ROSS Mr R & Mrs S M Sh Ch Islstrom FarrantaBest Puppy :  RUDIN Mrs Y M Cassiopi Free Time with Suford NAF TAF BEST OF BREED and Group 3: IRVINE Mr J M Sh Ch Vbos the Kentuckian…

Read More…

SKC May 08

Venue: Royal Highland Showground, Ingliston, Edinburgh Date: 16th – 18th May 2008 Judge(s)   Mr R Lane DCC PERRYMEL SPRING STORM AT RIVERGLIDE (MRS A YOUENS) RDCC SH CH BRAIDWYNN BONNINGTON JW (MRS H K WINTON) BCC LLANTRUSSA RAISIN PIE (MISS C AFSETH) RBCC SU (U) CH NU CH TOFFEE DREAMS FROM HEAVEN (MISS A DRYDEN) BOB LLANTRUSSA RAISIN PIE (MISS C AFSETH) BP CONTAR TRINITY AT CANDIDACASA (MS C A YOUNG)  …

Read More…

Birmingham National 08

Judge: Miss F Coward-Scholes   Dog CC :  HUTCHISON, Mrs B & HOLMES, Miss E M C & PATMORE Covenstead Ambassador (Imp) Res Dog CC :  YOUENS Mrs A Perrymel Spring Storm At Riverglide Bitch CC :  DYR N Miss A Su (u) Ch NU Ch Toffedreams Seven From Heaven Res Bitch CC :  CALVERLEY Miss J Gwenadillo Loch Ness Best Puppy : DURRANT Mr A F, Mr M & Mrs C J Contar Magic Spell Over Glenturret BEST OF BREED :  HUTCHISON, Mrs B & HOLMES, Miss E M C & PATMORE Covenstead Ambassador (Imp)…

Read More…

WELKS 08

Venue: Three Counties Showground, Malvern, Worcester, WR3 6NW Date: 25th – 27th April 2008 Judge(s)   Mrs Jackie Lane DCC SH CH VBOS THE KENTUCKIAN (MR J M IRVINE) RDCC SH CH WITHYBED BLUE JEANS (MRS A KILMINSTER) BCC CH DOWNSTREAM DESTINY'S CHILD JW (MS B JOHNSON) RBCC CASTLEROCK MAGIC MOMENT JW (MRS D BROOKS) BOB SH CH VBOS THE KENTUCKIAN (MR J M IRVINE) BP WOODAVENS CRACKERJACK (MRS J H & MR R MOORS & ALLEN)…

Read More…

Flatcoated Retriever Club of Scotland Champ Show 08

  Held at Lanark on the 19th April 2008 Judges: Dogs  Mrs V.Stibbe Willis              Bitches   Mr Brian Izzard              Ref        Mrs Sally McComb For a full list of results : http://www.sabernet.pwp.blueyonder.co.uk/flatcoat/index.html Best Puppy Clandrift Dirty Dancing at Harlistream RC Davies RCC Dog Woodavens Water Soldier DA Warrington CC Dog ShCh Vbos The Kentukian Mr Irvine RCC Bitch Hempths Linnet for Rainesgift imp HM Tomlinson CC Bitch ShCh Isltrom Farranta Mr & Mrs Ross ReserveB.I.S. ShCh Isltrom Farranta Mr & Mrs Ross BESTin SHOW ShCh Vbos The Kentukian Mr Irvine…

Read More…

Manchester 08

Judge: Miss F McKinlay   Dog CC :  KILMINSTER Mrs A R Withybed Drummer JWRes Dog CC : DAVIES Miss R C Withybed New Yorker At HarlistreamBitch CC :  JOHNSON Miss B Ch Downstream Destiny's Child JWRes Bitch CC :  SMITHERMAN Mr P, Miss S & The Late Mrs M Sh Ch Levelmoor Lanosa of SeaheartBest Puppy : SCARR Mr D Lady-leys Little AlfieBest Veteran :  SHOWELL Mrs J A Cleovine Double SilkBEST OF BREED :  JOHNSON Miss B Ch Downstream Destiny's Child JW…

Read More…

Boston Champ Show 08

Venue: The Newark & Notts Showground, Winthorpe, Newark Date: 4th – 5th January 2008 Judge(s)   Mike Anderson DCC SH CH WITHYBED BLUE JEANS (MRS A KILMINSTER) RDCC BENVELLYN NEPHRITE JADE OF SEAHEART (MISS, MR P & LATE MRS M SMITHERMER) BCC SU(U)CH NU TOFFEDREAMS SEVEN FROM HEAVEN [ATC AH00414SWE] (MISS A DRYEN) RBCC SH CH LEVELMOOR LANOSA OF SEAHEART (MISS, MR P & LATE MRS M SMITHERMER) BOB SH CH WITHYBED BLUE JEANS (MRS A KILMINSTER) BP MARJOSI OVER THE RAINBOW (MRS J L HARRIS)…

Read More…

LKA 07

Judge: Mr R Allen   Dog CC :  WINTON Mrs H K Sh Ch Braidwynn Bonnington JWRes Dog CC :  YOUENS Mrs A Perrymel Spring Storm At RiverglideBitch CC :  SMITHERMAN Mr P, Miss S & The Late Mrs M Sh Ch Levelmoor Lanosa of SeaheartRes Bitch CC : JONES Mr & Mrs B Benvellyn Cape Reed Warbler JWBest Puppy :  WINTON Mrs H K Gwenadillo Final Fling At Braidwynn BEST OF BREED :  WINTON Mrs H K Sh Ch Braidwynn Bonnington JW…

Read More…

Gundog Breeds Ass of Scotland

Venue: Highland Hall, Ingliston, Nr Edinburgh Date: 10th November 2007 Judge(s)   Mrs Freda Marshall DCC SH CH VBOS THE KENTUCKIAN (MR J M IRVINE) RDCC SH CH VBOS THE TYCOON JW ShCM (MR S & MISS H CHIPPERFIELD & HIGGINBOTHAM) BCC SHCH LEVELMOOR LANOSA OF SEAHEART (MISS, MR P & THE LATE MRS SMITHERMAN) RBCC CONTAR CELTIC MYTH OF GLOI (MS E J & DR L WALKER & ROBERTS) BOB SH CH VBOS THE KENTUCKIAN (MR J M IRVINE) BP WOODAVENS CRACKERJACK (MRS J H & MR R MOORS & ALLEN)  …

Read More…

Midland Counties Show 07

Venue: The New Bingley Hall, County Showground, Stafford Date: 25th – 28th October 2007 Judge(s)   Mrs S Oxford DCC SH CH VBOS THE KENTUCKIAN (MR J M IRVINE) RDCC RAINESGIFT HUCKLEBERY FINN TO LIZZLOG (MISS H S WALKER) BCC SH CH ISLSTROM FARRANTA (MR R & MRS S M ROSS) RBCC CASTLEROCK MAGIC MOMENT JW (MRS D BROOKS) BOB SH CH VBOS THE KENTUCKIAN (MR J M IRVINE) BP GLOI DUBH ANDRASTA (MS E J & DR L WALKER & ROBERTS)…

Read More…

Gundog Society Of Wales 07

Venue: Three Counties Showground, Malvern, Worcs WR13 6NW Date: 17th October 2007 Judge(s)   Mrs Carole Coode DCC BRANCHALWOOD AYLANMHOR FOR BURPHAM JW SHCM (MRS L M STRUDWICK) RDCC EMACOTE BLACK MAGIC JW (MRS L S PARRY) BCC CH DOWNSTREAM DESTINY'S CHILD JW (MS B JOHNSON) RBCC IRISH MOLLY OF CAPELDEWI (IMP) (S CANDLER) BOB BRANCHALWOOD AYLANMHOR FOR BURPHAM JW SHCM (MRS L M STRUDWICK) BP BUCKLEYHILL STARCHASER (MR I M & MRS H J BUCKLEY)…

Read More…

Flat Coated Retriever Society Open Show Oct 07

Judges: Miss N. Colson ( dogs) Mr R. Ross ( Bitches) Best In Show & Best Liver  in Show Warrens Belsud Brown Ace Best Bitch & Best Opposite Sex  Jones Madison Rose Orchid For Braemist Reserve Best Dog  & Reserve Best In Show Warringtons Woodhavens Water Soldier JW Reserve Best Bitch Jones Rainesgift The Dawn Chorus Best Puppy in Show Stibbe Willis Braemist Brenna by Madison Best Veteran in Show Showells Cleovine Double Silk Obedience Winners : Beginners & Novice Rogers Boldgold Balach Junior Handling winners : Melissa & Perry Osbourne Brown Brace Winner: Romeo Diestes…

Read More…

Belfast 07

Venue: The kings Hall Complex, Balmoral, Belfast, BT9 6GW Date: 29th – 30th September 2007 Judge(s)   Mrs Mary Ward DCC EMACOTE BLACK MAGIC JW (MRS L S PARRY) RDCC SH CH BRANCHALWOOD STRATHYBAY JW (MRS M & MR J L DALZIEL-SCOTT & SCOTT) BCC CH DOWNSTREAM DESTINY'S CHILD JW (MS B JOHNSON) RBCC FORDINGHAM CHORUS GIRL OF KISSOCK (MISS M LEACH) BOB CH DOWNSTREAM DESTINY'S CHILD JW (MS B JOHNSON) & Group 3! BP KISSOCK WIT N WISDOM (MISS M LEACH)…

Read More…